Pierwsze odrobaczenie może być podane już w 3 tygodniu życia, kolejne w 5 tuż przed pierwszym szczepieniem, które stosuje się od 6 tygodnia życia, pierwsza szczepionka powinna zawierać przeciwciała na takie choroby jak:
parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, drugie szczepienie powinno być w odstępie od 2-4 tygodni, czyli w 9 – 11 tygodniu życia, natomiast trzecie w 12 – 15 tygodniu życia ( trzecia dawka zależy od decyzji weterynarza).
Kolejne dawki przypominające powinny być podawane co roku.
Jedną z najważniejszych szczepionek jakie musi otrzymać lis, jest przeciw wściekliźnie, którą można podać najwcześniej od 3 miesiąca życia.
Należy pamiętać, że tydzień przed każdym szczepieniem powinno się odrobaczać zwierzaka.
Po zakończeniu wszystkich szczepień środek na odrobaczanie może być podawany co 4 tygodnie aż do ukończenia roku życia, minimum zalecane to pół roku, po tym okresie odrobaczanie może być stosowane co 3 – 6 miesięcy i zawsze przed szczepieniem.
Odrobaczać można tabletką, lub kroplami typu Spot On (Stronghold lub Selehold) które zapobiegają ektopasożytom i działają na niektóre endopasożyty.
Zaleca się podawanie również dodatkowych szczepień, jedno z ważniejszych jest na leprospiroze, która występuje na terenach podmokłych, tą chorobę mogą roznosić gryzonie, niestety dla lisa ta choroba prawie zawsze kończy się zgonem, więc warto pamiętać o tej szczepionce. Najwcześniej można ją podać w 8-9 tygodniu życia.
Dalsze dodatkowe szczepienia są na
boleriozę – najwcześniej 12 tydzień życia,
kaszel kenelowy, parainflueneza – najwcześniej 8 – 9 tydzień życia.
Kastrację należy przeprowadzić najpóźniej pod koniec listopada, a najwcześniej we wrześniu. Lisy rodzą się raz w roku na wiosnę, więc styczeń/luty to etap kiedy przechodzą rujkę. Nie powinno być przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu kastracji, jednak niektórzy weterynarze wstrzymują się w tym etapie, warto więc szukać weterynarza, który wykastruje lisa bez problemu, niezależnie czy ten przechodzi rujkę, czy tez i nie.
Do jakiego Weterynarza najlepiej udać się z lisem?
Wystarczy najzwyklejszy od psów i kotów, wiadomo, że lepiej udać się do takiego lekarza, który wykonywał już setki kastracji na lisie, niż zwykłym który na widok takiego zwierzęcia zaczyna panikować i się zastanawiać, czy lis przeżyje zabieg, nic omylnego, pora rozwiać wątpliwości. Lisy nie potrzebują narkozy wziewnej oczywiście zawsze wziewka będzie najbezpieczniejsza, jednak kastracja przy zwykłej narkozie również jest powszechnie stosowana.