LIS W DOMU - POCZĄTKI

Jeśli podjąłeś już decyzję zakupu lisa, to zapamiętaj najważniejsze informacje:

  • Lisy preferują nocny tryb życia,
  • Niektóre osobniki znaczą teren,
  • To są nocne zwierzęta i potrafią nieźle koncertować,
  • Nie każdy lis nauczy się korzystać z kuwety, 
  • Lisy śmierdzą. Ich mocz ma intensywny zapach, oraz zapach z gruczołów,
  • Bywają bardzo uparte, 
  • Kochają kraść i kopać,
  • Niektóre osobniki mogą przejawiać agresję,
  • Jeden z najgorszych etapów życia z lisem to lisi szał.
  • Życie z lisem w domu często bywa jak po przejściu huraganu, zniszczone rzeczy, meble itp.
 

Jeśli te przykłady nie wywarły na Tobie żadnego wrażenia, to w takim razie
Witaj w gronie lisich pasjonatów! Pamiętaj, że lis to masa wyrzeczeń i na pewno ukróci się Twoje grono znajomych chociażby zważając na zapach. Możesz wkładać wiele starań, ale i tak zawsze będziesz pachnieć lisem, plus jest taki, że szczenięta nie pachną piżmem, jedynie jak się wystraszą to możesz poczuć ich silny zapach. Młode lisy są bardzo aktywne, więc musisz zdać sobie sprawę, że wiele rzeczy trzeba zabezpieczyć zanim takiego pupila wprosisz do domu. Szczenięta są bardzo aktywne, więc musisz też aktywnie spędzać z nimi czas. Zabieraj je na spacery, im szybciej nauczysz lisa, że świat zewnętrzny nie jest taki straszny, tym mniej później będziesz mieć problemów chociażby z zakładaniem szelek. Niektóre osobniki mogą nie lubić spacerów, wtedy też nic na siłę. Nasza lisica nie pozwala ubrać na siebie szelek, najchętniej by nas rozszarpała, ale trafiła do nas w wieku około 5-6 miesięcy, więc na taką naukę było już niestety za późno, zwłaszcza, że nie chciała współpracować. Zdarzają się jednak wyjątki, które pozwolą Ci ubrać na siebie szelki nawet po największych traumach, ale to są naprawdę pojedyncze osobniki.  Zanim mimo wszystko weźmiesz lisa na pierwszy spacer pamiętaj o szczepieniach na parwowirozę i nosówkę, chyba że lis pochodzi z hodowli i hodowca wcześniej wykonał szczepienia to wtedy nie ma problemu. Kolejnym i ważnym etapem, aby udogodnić wam życie jest nauka korzystania z kuwety i tu od razu wspomnę, nie zawsze się da. Niektóre osobniki są bardzo uparte. Nauka jest prosta. Polega na podawaniu smaczków jeśli zwierzę załatwi się we właściwe miejsce i zbieranie odchodów z otoczenia oraz wkładania do kuwety, należy robić to konsekwentnie i za każdym razem jeśli zwierzak  wypróżni się poza kuwetę, niestety nie daje to 100 % gwarancji, że zwierzę się kuwety nauczy, dodatkowo lis który nie był kastrowany może przejawiać silne wahania nastroju oraz agresję w stosunku do opiekuna. W moim przypadku spakowanie lisa do transportera i odwiedziny weterynaryjne kończą się poszarpanymi rękami, mimo oswojonego zwierzęcia. Warto wziąć to pod uwagę, że nie są to urocze merdające ogonkiem inaczej wyglądające „pieski”.

Łączenie z innymi lisami jest możliwe i najpewniej sprawdza się ze szczeniakiem, jeśli ktoś ma dorosłego lisa, to szczeniak potraktuje tego lisa jako matkę. Niestety nie ma 100% szansy, że dojdzie do akceptacji ze strony starszego zwierzęcia, odnośnie innych zwierząt domowych (czyli psy i koty) lisy uwielbiają ich towarzystwo, aczkolwiek nie każdy kot i pies będą akceptowały lisa.

Lisy kochają kopać i kraść, więc trzeba też wziąć sobie na to poprawkę i zabezpieczyć odpowiednio teren, gdzie będzie urzędował zwierzak, jak i uważać na ważne elementy, bo złodziejaszek może się nimi zainteresować.

Oprócz oczywiście minusów które tutaj cały czas opisuję, a są dla mnie priorytetem, bo bardzo dużo ludzi niestety napala się na te zwierzęta oglądając zdjęcia i filmiki, posługując się lukrowanymi informacjami decydują się na te wymagające zwierzęta, co często skutkuje niestety rozczarowaniem.

Lisy potrafią mocno przywiązać się do opiekuna, zazwyczaj wybierają jedną osobę, rzadziej dwie. Resztę domowników i znajomych mogą tolerować, a nie muszą. Można nauczyć je także różnych sztuczek, takich jak „podaj łapę”, „siad”, „hop” itp.  Wspólne spacery zalecane są w spokojne miejsca. Lisy nie lubią zgiełku i hałasu. Te piękne zwierzęta potrafią odwdzięczać się na naszą miłość mocniej, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, więc ich szkody i zniszczenia często odchodzą w niepamięć.

WOLIERA - KIEDY?

 
WOLIERA ZEWNĘTRZNA – Zalecana jeśli cenicie sobie czystość, oraz dla samego dobra zwierzęcia.
Zabierając się za budowę należy pamiętać o dobrze dobranej siatce zgrzewanej, której wymiary powinny wynosić minimum 2,5 mm grubości, natomiast oczka najlepiej 5 x 5 cm, im większe tym większa szansa, że zwierzę ucieknie.
Kolejnym etapem w budowie jest zabezpieczenie dosłownie wszystkich możliwych miejsc ucieczki, sufit, podłoże, ściany.
Lisy świetnie się wspinają, kombinują i kopią. Jest kilka możliwości na zabezpieczenie podłoża, ale najbezpieczniejszym będzie trwałe podłoże. Najlepiej sprawdzają się płytki chodnikowe z betonu, używane nie są wcale takie drogie i nie pękają. Niektórzy wkopują kilka metrów w głąb siatkę z zagięciem, jest to też sposób, ale nigdy nie da nam gwarancji, a przy upartym lisie nie ma przeszkód.
Teraz nachodzi pytanie… wielkość, im woliera większa tym więcej miejsca mają lisy do wybiegania się. Dla jednego osobnika absolutne minimum to 10 metrów kwadratowych, plus oczywiście zalecamy spacery.
W środku można umieścić tunele, budki, półeczki, opony, wiszące zabawki, huśtawkę – bocianie gniazdo. Opcji jest naprawdę wiele, więc kwestie dekoracji pozostawiane są wedle uznania.
 

WOLIERA WEWNĘTRZNA – tylko dla osób, które nie są w stanie wybudować zewnętrznej.
Za co się zabrać? Przede wszystkim to musi być miejsce w którym nasz pupil będzie odpoczywać pod naszą nieobecność. Może to być kojec, może to być większy kennel, odpowiednio zagospodarowane miejsce lub całe pomieszczenie. Wiadomo im więcej miejsca tym lepiej. Zwierzę oprócz takiego kącika musi mieć zagospodarowaną odpowiednią ilość czasu, co za tym idzie… dużo rozrywki, zabawy, nauki, bez tych bodźców mogą pojawić się bardzo poważne problemy behawioralne, które z dłuższym zaniedbaniem mogą prowadzić do stereotypi.
Jeśli naszykowałeś pomieszczenie pod lisa to… musisz przygotować się na tak ekstremalne przygody jak :
Pogryzione klamki w oknach, porysowane okna – najbezpieczniej użyć klamki na klucz. Mówię to z własnego doświadczenia, widziałam jak lis bez problemu nauczył się otwierać okna i przekonałam się na własnej skórze, że to możliwe. 
Fekalia na podłodze i ścianach – nie każdy lis nauczy się korzystać z kuwety I trzeba się na to po prostu przygotować, że jeśli lis nie załapie, bo nie – to będzie wieczny smród i nic z tym nie zrobisz.
Rozwalona podłoga i ściany – lisy kochają kopać, bez problemu wykopią duże dziury w ścianach i warto to wziąć pod uwagę bo kopanie to lisia natura i tego nie wyplenisz.
W moim przypadku podłoże jako kafelki sprawdziły się idealnie, siki nie wpadają do środka między szczelinami w podłodze i da się wyszorować podłogę. Na ścianę przymocowałam cieńkie płyty meblowe, które mimo czasu i tak lis jest w stanie wykopać, ale długo przetrwały, kilka miesięcy. Najbezpieczniej wszystko wykafelkować.
Symfonia – niektóre lisy kochają śpiewać, o ile śpiewem można to nazwać kiedy lis drze się tak głośno, że słychać go na całym osiedlu? Na szczęście zdarza się to rzadko, ale warto wziąć na to poprawkę, wygłuszenie pomieszczenia może mieć dobry wpływ, ale krotkotrwaly, bo lis w końcu wygłuszenie ściany rozwali.
Zapomnij o kablach i kontaktach – w zasadzie to pomieszczenie w którym mieszka lis musi być bezpieczne niemal jak w „pokoju bez klamek”.
Zwierzak nie może zrobić sobie krzywdy, a lisy są bardzo pomysłowe.
Na końcu zagospodarowanie pomieszczenia – im więcej zabawek tym lepiej, lisy kochają się bawić, tu podsyłamy wam przykładowo zagospodarowaną wolierę wewnętrzną w domu, gdzie lisy są trzymane pod naszą nieobecność.
Wakacje pod palmami? Oczywiście są jak najbardziej możliwe, ale… przed lepiej zapoznać się z ośrodkiem wypoczynkowym, który akceptuje zwierzęta. 
Warto wziąć wszelkie za I przeciw zanim na lisa się zdecydujesz. 
Oczywiście zdarzają się osobniki, które biegają po domu luzem bez woliery, ale co za tym idzie, to masa wyrzeczeń i dużo zniszczeń, która za tym idzie.

Galeria Zniszczeń

Staramy się nie tuszować i nie ukrywać przed Tobą niczego. Poniżej znajduje się galeria, a w niej ujrzysz jakie szkody może wyrządzić lis w domu bez odpowiedniej opieki, jeśli zdecydowałeś się na lisa to pamiętaj, że ponosisz za to zwierzę ogromną odpowiedzialność. Lis który już zdążył się do Ciebie przyzwyczaić, a Ty z różnych przyczyn będziesz zmuszony go wydać, wiadomo życie płata różne figle, to pamiętaj, że może już nigdy nie nawiązać takiej relacji z innym opiekunem jak z Tobą. To bardzo czułe zwierzęta. 

Autorem poniższych zdjęć jest  Katarzyna Świętochowska

Autor Podstrony Kamila Stempniewicz